Denník učiteľa na stáži v Dánsku - záverečné obhliadnutie

Autor: Michal Copko | 24.4.2014 o 21:49 | (upravené 24.4.2014 o 22:00) Karma článku: 8,97 | Prečítané:  918x

Keďže som bol v Dánsku už nejaký ten deň, pôvodná fascinácia z miestnej kultúry a krajiny trocha opadla a mal som aj množstvo iných pracovných povinností, tak som sa už k ďalším blogom nedostal. Predsalen však ešte napíšem tento posledný, zhrňujúci blog, nech to máme všetko pokope :)

Naši chlapci sú draci. Takto by sa dali jednou vetou zhodnotiť ich výkony počas stáže. Všetci tútori ich chválili, akí sú to pracanti a ako si pýtajú ďalšiu prácu, keď jednu dokončia. Človek by až neveril. Neviem, či to bolo tým dánskym vzduchom alebo o potrebe ukázať sa pred všetkými, no človeka to zahreje pri srdci, ak počuje chvály na svojich zverencov. Slovák je však tvor pracovitý, drel na poliach, rúbal ovce, pásol stromy ... alebo tak nejako. Asi tú pracovitosť máme v génoch. Na západe ľudia vo všeobecnosti pracujú menej ako my, majú voľnejšie pracovné tempo (a vyššie platy), lepšiu podnikovú kultúru a sú viac špecializovaní. Slovák má vražedné tempo, nižší plat, horšiu podnikovú kultúru a dokáže opraviť traktor na kolene. Pravdepodobne nám prekonávanie krátkych, stredných a dlhodobých plánov v ťažkých podmienkach ostalo ešte z čias socializmu a ešte i dnes to mnoho vedúcich pracovníkov prenáša na svojich zamestnancov.

Dáni sa však blížia k tomu pravému leninskému komunizmu, ktorý už Jan Werich propagoval nezabudnuteľnou pesničkou s textom "ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc... když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost". Ľudia sa tam starajú jeden o druhého, pracujú v rôznych dobrovoľníckych skupinách, budujú komunitu v rôznych smeroch od starostlivosti o mládež, cez kultúru, vzdelanie, zdravotníctvo, či záľuby. A nestarajú sa len ľudia ale i štát. Študenti vysokých škôl napr. dostávajú príspevok na štúdium, štát sa stará i o iné školy a ich vybavenie, o mladé rodiny, dôchodcov a iné veci, ktoré patria štátu. Človek by až neveril, že takýto štát má trvalo klesajúcu populačnú krivku a hrozí mu vymieranie.

Jeden by si povedal, že keď to Dánsko toľko ospevujem, asi by som tam chcel aj žiť. Opak je však pravdou. Mne sa na tej našej vesničke, malej, strediskovej (rozumej na Slovensku) zatiaľ páči. Nie je predsa umením odísť si za lepším, ale ostať tu a snažiť sa o lepšiu spoločnosť, aby ani iní nemuseli odchádzať preč za prácou, či kultúrnejšou spoločnosťou. Radšej budem cestovať von a prinášať sem dobré nápady a prinášať späť lepších študentov, ktorí možno ovplyvnia to naše Slovensko smerom k lepšiemu :) Verím, že aj týchto šesť študentov, ktorým som robil na stáži spoločnosť, bude o Slovensku zmýšľať skôr ako o krajine, kde treba prekonávať výzvy, než ako o krajine na ktorú treba kašľať.

Som vďačný, že mi EÚ skrz svoje grantové schémy umožnila už niekoľko krát vidieť kus sveta a priniesť sem na Slovensko niečo pozitívne. Verím, že to boli dobre investované peniaze. (Som zdravo neskromný a sebavedomý, ja viem :P )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?